Szkolenie SERE

Pod koniec czerwca dwóch członków organizacji WLP WAT „Woda Ląd Powietrze” wzięło udział i ukończyło z wynikiem pozytywnym szkolenie SERE poziom B. Podchorążowie przez 5 dni uczyli się technik m.in. przetrwania, budowy schronień, przeprawiania przez rzeki, zdobywania wody i pożywienia.

Po części teoretycznej prowadzonej w salach wykładowych przyszedł czas na sprawdzenie zdobytej wiedzy w praktyce. Zadania były wykonywane po długich marszach, przy niewielkiej ilości snu i ograniczonej ilości jedzenia. W czasie kursu żołnierze zostali podzieleni na grupy. Każda grupa miała za zadanie dotrzeć na wyznaczone punkty, wykonać zadanie i niezwłocznie udać się w kierunku następnego celu. Wszystko musiało się odbyć w skrytości.

Ważnym aspektem szkolenia było opanowanie umiejętności rozpalenia ognia w każdych warunkach. W czasie tzw. Firetest’ów szkolony musiał rozpalić ogień przy pomocy krzesiwa i ugotować wodę w określonym czasie.